Vyměníme učitele za mobily

21.10.2019 07:41

Představte si to. Učitel pořád něco chce, něco se mu nelíbí, má neustálé otázky. Naproti tomu mobilní telefon dokáže v mnoha ohledech učit lépe než učitel. Na internetu jsou stovky a tisíce fascinujících videí o přírodě (Zeměpis), v různých jazykových variantách (Cizí jazyky), zábavné výukové programy (Matematika, Český jazyk), písničky (Hudební výchova), ukázky malířských technik (Výtvarná výchova), atd. Jedním slovem fantazie. Jedním kliknutím je tu učitel s mnoha talenty a nadáními na úrovni geniality a navíc kdykoliv a kdekoliv. Prostě na první zavolání a navíc bez dalších řečí.

Je ale realita opravdu taková. Využívají vaše děti vymoženosti moderní techniky, tak že z nich budou geniální vědci, technici, manažeři 21 století. Nevím a musím říci, že to co vidím a slyším ve škole mě naplňuje spíše skepsí než optimismem.

Zeptáte-li se dětí, co ponejvíce na internetu sledují, tak vám většina žáků ve 12 letech řekne, že mají osobní zkušenost s pornografickými videi a to včetně dívek. Je velmi časté, že žáci tato videa sledují v tomto věku denně.

Žáci nám přicházejí do školy unavení a neleží-li rovnou na lavici, tak spí s otevřenýma očima, protože měli celou noc zapnutou aplikaci (sociální síť) a komunikovali mezi sebou do 3, do 5 hodin do rána a nejsou vyjímky, že nešli spát vůbec.

Jedete-li s dětmi na nějaký školní výlet, pak zjistíte, že si žáci ve věku 11 let pouštějí horory, z kterých by měl noční můry i dospělák.

Myslíte, že se v hodinách věnují výuce. Omyl. Není vzácností, že žáci komunikují během hodiny. Jsou schopní hrát tandemovou hru nebo se i natáčet v momentě, když se učitel otočí k tabuli.

Nadpis zněl vyměníme učitele za mobily. Bohužel, už se tak stalo, ale bez toho pozitivního efektu, který je výše zmiňován. My kantoři jsme z vyvstalé situace smutní a bez Vás rodičů s tím nejsme schopni vůbec nic udělat. Možná pro přílišnou zaneprázdněnost dáváte svým dětem mobil, aby se zabavilo a Vy máte tím pádem klid a pokoj od své ratolesti, ale obávám se, že přijde čas, kdy důsledky mobilní výchovy se projeví na plno a potom už bude pozdě.

Naštěstí jsou mezi Vámi i osvícení rodiče, kteří si tato rizika uvědomují. Mezi ně rozhodně patří pan Škarpa, který nainstaloval svým dětem na mobilní zařízení aplikaci FAMILI LINK, která umožňuje absolutní kontrolu nad tím, co a kdy jeho děti sledují, a tak má naději, že z jeho dětí vyrostou lidé pro 21 století.

Mgr. Pavel Polák

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Pod Ralskem 572, Mimoň, příspěvková organizace

zs_ralsko@volny.cz

Pod Ralskem 572
471 24, Mimoň
IČ: 48283011

+420 487 864 527

Vyhledávání

google-site-verification: google3eb8996ec1a779bc.html

© 2013 ZŠ a MŠ Pod Ralskem.

Vytvořeno službou Webnode