Mc Donald´s cup

17.06.2013 13:16

Ve dnech 10. a  11. června 2013 jsme se po vítězství v Libereckém kraji v 16. ročníku Mc Donald cupu zúčastnili celorepublikového finále v Jihlavě.  Tento „Svátek fotbalu“, jak je turnaj základních škol ve fotbale nazýván, si žáci naší školy mohli zahrát historicky poprvé. Pevný  základ týmu tvořili již velmi zkušení fotbaloví hráči,  z nichž někteří působí v klubech jako je Slavia Praha, či Slovan Liberec.

Naše sestava se skládala z těchto hrdinů, kteří si vybojovali prvenství v okresním i krajském  kole:  Matěj Vít, David Ležák, Pavel Malý, Martin Vocásek, Jiří Bielik, Matěj Bodlák, Michal Návesník, Matěj Návesník, Jan Košťál.  Vedoucím týmu byl  pan ředitel Mgr. Jaroslav Jirůtka, trenérem týmu  pan Marek Steinfest, kterého jsme oslovili jako kvalitního mládežnického trenéra TJ Jiskra Mimoň a v okresním i krajském kole dovedl naše chlapce k vítězství. Bohužel pracovní povinnosti ho nepustili do Jihlavy, a tak jeho funkci plně zastal další výborný trenér mládeže pan Martin Vocásek. 

Po téměř tříhodinové cestě autobusem jsme konečně dorazili do fotbalového stánku nového účastníka naší fotbalové extraligy „FC Vysočina“.  Již při registraci nastaly organizační problémy, které byly způsobené nedostatečnou  propojeností a informovaností  mezi vedením Asociace školních sportovních klubů v rámci celé ČR a jednotlivých krajů. Díky jejich chybě v krajských a celostátních propozicích  a téměř týdenní nečinnosti některého z organizátorů, který měl soupisku týmu k dispozici již týden, nás čekalo velké překvapení ve formě zákazu nastoupení 3 hráčů. Po vyčerpávajícím slovním boji a kvalitní argumentaci z naší strany se ukázalo, že vyhrát přijeli hlavně někteří trenéři a vedoucí, a to za každou cenu bez ohledu na radost ze hry a zážitek zúčastněných dětí.  Jedná se samozřejmě o čistě školní soutěž, proto bylo klubové oblečení některých hráčů a trenérů samozřejmě čistě náhodné.

Tato nepříjemnost se samozřejmě negativně odrazila na psychice našich hráčů, ale už z pocitu nespravedlnosti   k nám, jakožto účastníkům z malého města, kteří neměli za sebou zvučná jména svých klubů a tak se k nim také přistupovalo, jsme si řekli, že jim ukážeme, kde máme kvalitní fotbalisty a vryjeme se do paměti všem zúčastněným. 

Základní část turnaje  tvořily 4 skupiny po 4 týmech.  My jsme byli ve skupině B spolu s týmy z Hradce Králové, Teplic a pražského Edenu.  Na začátek velmi silná káva v podobě soupeřů, z nichž  všichni mají seniorské zástupce ve fotbalové extralize.

V prvním utkání  nás čekal soupeř z Hradce Králové. Jejich sestava byla zhruba 10 – 12 ti členná, našich chlapců bylo po té, co nám nepustili 3 hráče pouze 6, takže při herním systému 5+ brankář to znamenalo odehrát celý zápas, tedy i turnaj,  bez střídání .

Hned v tomto zápase se ukázalo zdravé naštvání a chtíč kluků uspět. Hradec jsme vyprovodili z hřiště výsledkem 6:2.  Jako další nás čekali Teplice. Pro náš fanklub, který sice nebyl velký počtem, ale srdcem a hlučností rozhodně, to byl opravdu infarktový zápas. Kluci si sáhli až na dno svých sil  a nakonec zdolali soupeře 2:1. Po této výhře bylo jasné, že postupujeme v další části turnaje mezi nejlepších 8 týmů.  V posledním zápase pondělního hracího dne se již výrazně projevila fyzická náročnost hry a našich 6 statečných podlehlo Edenu Praha (celkovému vítězi turnaje) 10:0.

V úterý nás čekalo čtvrtfinálové utkání s týmem Brna, což byl loňský vítěz.  Tato část turnaje se již hrála formou play-off. Proti tomuto soupeři se nám nepodařilo uspět a pro konečné boje jsme se umístili do skupiny o 5. – 8. místo. Čekali nás tedy ještě dva zápasy.  Nejdříve přišel na řadu zápas s fotbalovou Plzní. Kluci nás trochu napínali a zápas rozhodli až v penaltovém rozstřelu. Bylo jasné, že budeme nejhůř šestí!!!!  Po nalezení posledních zbytků fyzických sil jsme nastoupili proti domácí Jihlavě. Stav po poločase byl 3:0  v náš prospěch. Kluci věděli, že nemůžou vedení už pustit, ale začal úřadovat pan rozhodčí, který musel jasně ukázat, že domácí tým neprohrává. Asi mu zapomněli říct, že pokud je balon za postranní čarou, jedná se o aut a hrají soupeři. Ještě několik pravidel mu zůstalo utajeno a zápas vyvrcholil za stavu 3:2.  S obrovskou podporou mimoňského fanklubu a za hlasitého upozorňování rozhodčího, že hrací doba již vypršela, konečně fouknul do píšťalky a nám tak bylo přiřčeno úžasné celkové 5. místo .

Při závěrečném vyhlašování jsme si opravdu potvrdili, že výkon našich fotbalistů se vryl do paměti všem zúčastněným hráčům, organizátorům, divákům i rozhodčím.  Nejlepším fotbalistou celého turnaje byl vyhlášen jak jinak, než “mimoňák“  Matěj Vít, ale my všichni jsme pyšní na celý tým, který pro nás je a vždycky  bude TEN NEJLEPŠÍ.

Skončit jako 5. nejlepší fotbalový tým  základních  škol z celé České republiky, kterých se v turnaji zapojilo přes 3 000 je opravdu nevídaný úspěch. 

Za výkon chlapcům děkujeme a velký dík patří také fanouškům z řad rodičů, kteří s námi  celou sportovní akci absolvovali a přispěli nejen morální, ale i materiální podporou.  Jednalo se o Steinfestovi, Vocáskovi a paní Bielikovou.

Zvláštní poděkování patří také paní Miroslavě Bielikové, která pro tuto zvláštní akci vyrobila transparent s názvem naší školy, což podtrhlo celkovou  výbornou atmosféru v řadách fanklub

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Pod Ralskem 572, Mimoň, příspěvková organizace

zs_ralsko@volny.cz

Pod Ralskem 572
471 24, Mimoň
IČ: 48283011

+420 487 864 527

Vyhledávání

google-site-verification: google3eb8996ec1a779bc.html

© 2013 ZŠ a MŠ Pod Ralskem.

Vytvořeno službou Webnode